Kontrasty v obývačke a puf ako doplnkový solitér

Interiérový a bytový architekti, ktorí Vám vytvoria interiér na mieru / Dizajn  / Kontrasty v obývačke a puf ako doplnkový solitér

Kontrasty v obývačke a puf ako doplnkový solitér

Miestnosť, v ktorej každý rád trávi azda najviac voľného času či už odpočinkom, čítaním, pozeraním televízie alebo s rodinou a priateľmi je obývačka. Požiadavka klientov je jednoznačná. Či ide o menšie alebo väčšie rozmery, obývačka má byť praktická, štýlová s útulnou atmosférou. Interiérový dizajn obývačky navrhujeme tak, aby bol úzko prepojený s preferovaným štýlom bývania klienta.

Klienti neustále siahajú po svetlejších odtieňoch stien a zariadenia. Navodzujú dojem vzdušnejšieho, čistejšieho a prírodného priestoru. Obľuba jemných farieb a prírodných materiálov stále ostáva, avšak prichádza aj nový trend. Do svetlých odtieňov hnedej, béžovej alebo zemitej vstupujú tmavé kontrasty. Nastupujúcim trendom obývačky je kombinácia prírodných materiálov a odtieňov a tmavých tónov. Čierne, antracitové či sivé prvky zvýrazňujú štýl, luxus, modernosť a nadčasovosť obývačky. Je dobré dať pozor, aby sa aplikovanie tmavých odtieňov neprehnalo, čo môže spôsobiť opačný efekt. V interiéri obývačky sa budú okrem prírodných, zemitých farieb a výrazných tmavých odtieňov objavovať aj pastelové alebo sýte farebné odtiene.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Obľúbenými farbami budú odtiene zelenej, modrej, žltej či oranžovej. Napríklad modrú alebo zelenú nájdete v plných, jemných či zamatových tónoch. To platí ako pre farbu na stenách, tak aj pre sedačky, doplnky a dekorácie. Trendy dekoráciami ostávajú celozelené živé rastliny a farebné kvety v rôznych veľkostiach a nadčasových črepníkoch. Veľkým trendom je aj oživenie miestnosti tapetami s jednoduchými geometrickými tvarmi, kvetinovými vzormi a tapetami inšpirovanými prírodou.

Pre vytvorenie nadčasového interiéru obývačky je treba premýšľať viac nad udržateľnosťou a životnosťou nábytku a doplnkov. Aj napriek vyššej cene sa oplatí investovať do ďalšieho trendu, ktorým je masívny drevený nábytok. Má dlhú životnosť a navodzuje dojem luxusu. Okrem masívneho nábytku sa trendom stáva netradičné osvetlenie alebo interiérové doplnky z prírodných materiálov a látky ako korok, bambus, ľan, biobavlna, hodváb či kameň. Do módy sa vracajú koberce a rôzne vlnené behúne a podložky.

Ústredným prvkom obývačky je sedacia súprava alebo pohovka. Dnes už neplatí pravidlo, že k sedačke treba kúpiť rovnaké kreslá. Naopak, trendovým riešením sú nadčasové a luxusné kreslá, ktoré sa môžu líšiť najmä farbou, materiálom alebo aj štýlom. Niektoré dokonca ponúkajú možnosť polohovania, čo ponúka ešte väčší komfort. Do malometrážnych obývačiek sú umiestňované menšie pohovky. Kreslo v nich zaberie veľa miesta, preto trendovou náhradou za kreslo je pouf alebo sedací vak. Ich výhodou je ľahké premiestňovanie a niektoré poufy majú aj úložný priestor. Poufy a taburety sú často používané aj vo veľkých obývačkách nielen ako účelový, ale aj dizajnový interiérový doplnok. Napríklad, pokiaľ v obývačke dominovali alebo dominujú ostré hrany, taký pohodlný guľatý pouf krásne zjemní atmosféru v obývačke.

Často sa stáva, že klient v minulosti investoval do drahšej sedačky a neskôr sa rozhodne pre celkovú rekonštrukciu obývačky. V súvislosti s tým sa v interiérových dizajnoch objavuje trend hovoriaci o možnosti prečalúnenia sedačky. Klienti tak nemusia po krátkej dobe opäť investovať do kúpy novej sedačky. Keďže nastupujú rôzne farebné kombinácie, výhodou prečalúnenia je výber nielen materiálu, ale aj farby. Nový prečalúnený gauč sa vôbec nemusí zhodovať s pôvodným farebným a materiálovým prevedením gauča. Trendom sú dlhodobo udržateľné a umývateľné látky s vysokou odolnosťou voči odieraniu a rýchlemu opotrebovaniu.

Či už sa interiérový dizajn nesie v klasickom, glamour, industriálnom alebo vidieckom štýle, trendom obývačiek je vytvoriť multifunkčný priestor. Tento trend súvisí aj s rapídnym nárastom homeoffice v dôsledku pandémie koronavírus. Preto v dnešných interiérových dizajnoch obývačiek čím ďalej, tým viac nájdeme spojenie oddychu, relaxu a práce. Obývačka je akýmsi centrom diania v domácnosti. Nesmie v nej chýbať atmosféra odpočinkovej zóny. Nezáleží na veľkosti obývačky, pokiaľ pracujete z domu, v jednej časti si vytvorte aj pohodlný pracovný kútik. Kvalitný písací stôl s kreslom sa dajú umiestniť aj do menších obývačiek a zapadnú aj do minimalistického štýlu.

Obývačkových trendov na nasledujúce obdobie je niekoľko. Môžeme však zhodnotiť, že jedným z top a zároveň veľkou výzvou interiérového dizajnu sú kombinácie farieb a materiálov. Okrem jemných kombinácií sa budeme vo veľkom stretávať s odvážnymi a unikátnymi kombináciami. Avšak pozor na prekombinovanie. Menej je niekedy viac.

Zdielať
blank