Na čo si dávať pozor pri rekonštrukcii? Vol. 1

Interiérový a bytový architekti, ktorí Vám vytvoria interiér na mieru / Dizajn  / Na čo si dávať pozor pri rekonštrukcii? Vol. 1

Na čo si dávať pozor pri rekonštrukcii? Vol. 1

Otázka č. 1 – Aký postup by ste poradili stavebníkovi, ktorý ide rekonštruovať byt – aké otázky by sa mal sám seba najprv opýtať, keď sa rozhoduje aj o spolupráci s architektom (napr. rozsah prác, akú časť bytu chcem rekonštruovať, ako veľmi meniť dispozíciu bytu?)

  1. V prvom rade by sa stavebník mal sám seba spýtať, ako dlho plánuje v danej nehnuteľnosti bývať. Tým sa rozumie, či byt berie ako investíciu alebo ako svoje bývanie.
  2. Ďalej by mal stavebník riešiť otázku stanoveného budgetu na rekonštrukciu, a či bude tento budget dostačujúci na kompletnú rekonštrukciu bytu, vrátane prác zasahujúcich do elektrických rozvodov a vody (a iných tzv. demolačných prác).
  3. V prípade rekonštrukcie bytu v staršej bytovke/paneláku treba počítať s možnými demolačnými prácami. V tomto prípade treba počítať s väčším budgetom, prípadnou rezervou na tzv. skryté momenty, ktoré sa môžu objaviť pri prerábkach (zle urobené rozvody, opotrebovaný materiál, zle spracovaná elektrika, voda a pod.), s čím sa stretávame pomerne často.
  4. Rekonštrukcia bytu neznamená len prerábku, ale najskôr ide o obhliadku bytu. Odborník zhodnotí, či je potrebné vymeniť rozvody, materiál, podlahy, obklady, alebo je lepšie ich „zachrániť“, príp. ošetriť.
  5. Klienti by mali dbať nielen na rekonštrukciu ako takú , ale aj na výber spotrebičov, ktoré by mali mať nízku spotrebu energie. To znamená, že netreba ísť do najlacnejších variantov spotrebičov, ktoré nie sú z dlhodobého hľadiska vhodné na užívanie.
  6. Architekt by mal vedieť, pre koľko člennú rodinu ide navrhovať projekt rekonštrukcie. Od tohto faktoru sa odvíja proces návrhu dispozície, použitých materiálov a produktov, ktorý architekt čo najviac približuje požiadavkám a predstavám klienta.

Otázka č. 2 – V ktorých prípadoch je podľa Vás spolupráca s architektom žiadúca a v ktorých prípadoch až tak potrebná nie je?

  1. Spolupráca s architektom sa vyžaduje najmä pri snahe docieliť naozaj kvalitný interiérový dizajn, výkresovú dokumentáciu, prípadne realizáciu. Výhodou sú: šetrenie času (architekt sa na Váš projekt pozerá komplexne a vybaví za Vás množstvo činností), optimalizácia nákladov a použitého materiálu, poradenské služby, zastupovanie klienta počas celého procesu rekonštrukcie pri spolupráci a komunikácií so zhotoviteľom (murári, elektrikári, vodári a iné odborné profesie), architekt sa zároveň stáva kontrolórom kvality a termínu doručenia rekonštrukcie bytu.
  2. Architekt nie je potrebný v prípade, že ide o drobnú zmenu alebo minimálny zásah do bytu, ktoré si môže odkontrolovať aj sám stavebník. Ide o práce pri ktorých netreba odborný dozor a stačí kontrola samým klientom (napr. výmena zárubní, výmena sektorového nábytku a pod.).

Otázka č. 3 – Podľa akých kritérií by sa mal stavebník rozhodovať pri výbere architekta/firmy, ktorá návrh, prípadne aj celú rekonštrukciu spraví? Ako si môže overiť referencie?

Existuje viacero spôsobov ako si overiť architekta/firmy. Prvým sú referencie a spokojní zákazníci. O firme je potrebné vygoogliť si a pozrieť si dôveryhodné referencie. Ďalším faktorom je transparentnosť firmy, tzn. viditeľnosť na sociálnych sieťach, existujúca a najmä aktívna webová stránka, zverejňovanie článkov, fotografií z rekonštrukcií. Netreba zabúdať aj na osobné odporúčania a skúsenosti.

Ďalej ide o komunikáciu klienta s architektom a poradenstvo architekta pred, počas a po rekonštrukcii. Podľa úrovne komunikácie architekta s klientom a preukázaných skúseností dokážu klienti určiť kvalitu architektonickej firmy.

Klienti by okrem hore uvedených kritérií mali zvážiť aj cenník práce, pričom nízka cena architektonických služieb neznamená zaručenú kvalitu. Tak ako keď cestujeme, čítame referencie o ubytovaní a vyberáme si ubytovanie nie podľa najnižšej ceny, ale podľa referencií a preukázanej kvality.

V prípade vážneho záujmu je možné od architektov vypýtať si fotodokumentáciu ich doposiaľ realizovaných projektov.

 

 

Zdielať
blank